Gnawa

Można ich spotkać w miejscach będących marokańskimi atrakcjami turystycznymi, bo tam – wykonując swój taniec pełen na pozór nieskoordynowanych ruchów głową i podskoków – mogą zebrać trochę pieniędzy. Turyści, obserwatorzy zawsze chętnie rzucą parę dirhamów. Kim jednak są Gnawa i czemu samo w sobie stanowią atrakcję dla odwiedzających Maroko?

Gnawa

Gnawa, najprościej rzecz ujmując, są potomkami przybyszów lub niewolników z subsaharyjskiej Afryki, z terenów obecnej Mauretanii, Senegalu, Gambii, Burkina Faso i Mali. Stopniowo stawali się oni wyznawcami sufizmu w Maroku (to mistyczne nurty islamu).

Gnawa

Przyjmując islam, ludność Gnawa zachowała swoje tradycyjne rytuały, jednym z których są ich tradycyjne tańce przy akompaniamencie muzyki wykonywanej przez głównego artystę i jego zespół. Hipnotyczna muzyka wykonywana przez Gnawa jest mieszanką rytmów Afryki subsaharyjskiej, berberyjskich i arabskich, a towarzyszą jej niemalże akrobatyczne figury. Wierzy się, że muzyka wykonywana przez Gnawa ma właściwości lecznicze. Są oni uważani za ekspertów w kurowaniu ukąszeń skorpionów i chorób psychicznych.

Gnawa zagościła też w kulturze popularnej – przykładowo Jimmy Page współpracował kiedyś z marokańskimi muzykami, a raz do roku w As-Sawirze odbywa się Festiwal Muzyki Gnawa.

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

7 komentarzy

 1. Ania pisze:

  Aha, to jakby co wiem co robic jak ugryzie mnie skorpion:)
  Czy tych panow to wszedzie mozna w Maroku zobaczyc czu np. bardziej na poludniu etc?

 2. Ewa pisze:

  Ja ich spotkałam w Rabacie i w Marrakeszu, a ich festiwal jest w As-Sawirze. Ale myślę, że ogólnie w całym kraju można ich spotkać…

 3. Ania pisze:

  A mi sie jeszcze ci panowie co wode sprzedaja podobaja:))

 4. Ewa pisze:

  Mi też. Są na liście, będzie o nich za jakiś czas :D

 5. Alchemiczka pisze:

  Gnawa tak bardzo związani z Marokiem, podobno naprawdę wywodzą się z emigrantów z krajów “Czarnej Afryki” licznie w przeszłości jak i teraz przybywajądzy do Maghrebu. Mają coś niezwykłego w swoich ruchach…Pozdrawiam

 6. Alchemiczka pisze:

  Niedoczytałam a Ewa już to napisała co ja wyżej…Tak to jest jak w pracy czyta się blogi..Hi hi..

 7. Ewa pisze:

  Czytaj, czytaj :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!