Jeździec z Madary

Nieopodal wsi Madara w Bułgarii zobaczyć można niezwykły relief wykuty 23 metry nad ziemią w skale o wysokości około 100 metrów. Przedstawia on jeźdźca na koniu, który włócznią zabija lwa. Za jeźdźcem dostrzec można jeszcze sylwetkę psa. Płaskorzeźba pochodzi z początków VIII w. n.e. i przyjmuje się, że symbolizuje uznanie państwa bułgarskiego przez Bizancjum, co było dla Bułgarów wielkim triumfem. Inskrypcje dookoła reliefu opowiadają o wydarzeniach i czynach bułgarskich władców Terweła, Kormisosza oraz Omurtaga, które miały miejsce pomiędzy 705 a 801 rokiem.

Jeździec z Madary

Zanim Bułgaria przyjęła chrześcijaństwo w IX w. Madara, co znaczy dosłownie Święta Góra, była głównym miejscem kultu w kraju. Oprócz płaskorzeźby można tu też obejrzeć ciekawe jaskinie, m.in. małą świątynię czy Grotę Nimf – ogromną otwartą grotę o niezwykłej akustyce, w której w dzisiejszych czasach odbywają się koncerty.

Jeździec z Madary

Przedstawienie jeźdźca zabijającego lwa można dziś znaleźć na wszystkich bułgarskich monetach poza 1 lewem. Jeździec z Madary (Мадарски конник) uznany też został za symbol Bułgarii – wygrał z różą, gdy zastanawiano się, co powinno znaleźć się na bułgarskiej monecie euro.

Jeździec z Madary

Jeździec z Madary został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r. To jedyna tego typu płaskorzeźba w Europie.

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

2 komentarze

  1. roxy pisze:

    Zazdroszę podróży do słonecznej Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!