Podwodny byk, czyli nurki w El Toro

I pamiętaj, uważaj na objawy narkozy azotowej – mówi wesoło Chris, wkłada regulator do ust i zanurza się, a ja za nim. Nurkujemy w El Toro (co po hiszpańsku znaczy byk, ale skąd ta nazwa – nie wiem). To moje pierwsze nurkowanie nieco głębiej. Schodzimy na głębokość 30 metrów. Jest bosko! Dookoła ogromna, błękitna przestrzeń. Pode mną, na dość stromo opadającym dnie leżą wielkie, porośnięte wodorostami głazy wśród których kręcą się kolorowe ryby. Chris co chwilę coś fotografuje. Tu murena, tam rozgwiazdy, tu znowu jeżowce. Mogłabym tam zostać cały dzień, ale kończy się powietrze. Po przerwie, kiedy szykujemy się do drugiego nurkowania, uśmiecham się do Chrisa najładniej jak umiem. Dasz mi aparat?

Nurkowanie w El Toro na Majorce
Uśmiech jest skuteczny. Dostaję aparat. Ale chyba mam trochę pecha. Za drugim podejściem, choć szukamy, nie znajdujemy żadnej mureny, którą mogłabym sfotografować, a dopiero na powierzchni zauważam, że zdjęcie rozgwiazdy wyszło przepalone i czerwone. W dodatku rozszczelnił mi się wężyk doprowadzający powietrze do kamizelki, przez co szybciej kończy mi się powietrze i musimy skrócić nurkowanie o parę minut. Ale i tak jestem zachwycona!

Nurkowanie w El Toro na Majorce

Woda tego dnia w El Toro jest dużo bardziej przejrzysta, niż w Cala Delta, już samo to sprawia, że zdjęcia, które robię dużo bardziej mi się podobają.

Nurkowanie w El Toro na Majorce

Mam też wrażenie, choć być może mylne, że więcej tu różnorodnych ryb. Wiele z nich widziałam już w Cala Delta, ale chyba nie wszystkie.

Nurkowanie w El Toro na Majorce

Staram się też fotografować uważniej, zamiast gonić bestie czekam, aż same do mnie przypłyną.

Nurkowanie w El Toro na Majorce

Faktycznie, ta technika się sprawdza, a dzięki temu, że ja się nie ruszam, to zdjęcia wychodzą mi trochę bardziej wyraźne.

Nurkowanie w El Toro na Majorce

Dobrze nurkuje mi się z Chrisem, bo w żaden sposób nie okazuje mi zniecierpliwienia, kiedy czaję się na jakąś kolejną rybę. Nie lubię, jak mnie ktoś popędza.

Nurkowanie w El Toro na Majorce

Pod wodą ciekawe są nie tylko ryby. Znajdujemy też sporo jeżowców i rozgwiazdy, których niestety nie udało mi się porządnie uchwycić.

Nurkowanie w El Toro na Majorce

Mam wrażenie, że czas płynie pod wodą o wiele za szybko.

Nurkowanie w El Toro na Majorce

Sprawdzam, ile zostało mi jeszcze powietrza i ustalamy z Chrisem, że czas powoli wracać na powierzchnię. Spoglądam w górę i dostrzegam niewielką ławicę ryb, przepływającą nad naszymi głowami. Jeszcze tylko trzyminutowy postój na 5 metrach i wracamy na łódkę.

Nurkowanie w El Toro na Majorce

Tego dnia robię ostatnie nurkowania i zaliczam kurs PADI Advanced Open Water Diver. Cieszę się, że skusiłam się na tę przygodę. Świat podwodny jest super fascynujący, a ja już myślę, gdzie by tu następnym razem dać nura :)

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

26 komentarzy

 1. Marta pisze:

  Jak patrzę na Twoje zdjęcia podwodnego świata to sobie myślę, że będę musiała kiedyś wrócić do swojej przygody z nurkowaniem (kto wie, może na Majorce…?). Podstawowe uprawnienia mam od dawna, ale niestety nurki w polskich akwenach nie dały mi okazji do podziwiania takich pięknych widoków… ;)

  • Ewa pisze:

   W polskich akwenach doświadczenia nie mam zupełnie, nurkowanie zaczęłam na Majorce i do tej pory tylko tutaj. Wydaje mi się jednak, że nurki w jeziorze w Polsce to doświadczenie zupełnie innego rodzaju, ale chciałabym też kiedyś spróbować i zobaczyć :)

 2. Michal pisze:

  Może Balicasag Island? Sipadan?;>

 3. Asia pisze:

  Ewa, wyraźny progres podwodno-zdjęciowy ;) Super!

 4. EWA pisze:

  Witam imienniczkę:) A dokąd poleciłabyś wybrać się w grudniu? Pozdrawiam i zapraszam do mnie:)

 5. Mihau pisze:

  Wow! Cóż za genialny blog ;) Dzisiaj Cię znalazłem i z pewnością będę często zaglądać. Właśnie szukam jakiejś inspiracji na wakacje. Fajnie byłoby tak rzucić wszystko i podróżować! Może kiedyś hehe. Gratuluje bardzo i pozdrawiam!
  A w czasie wolnym zapraszam również do mnie ;)

 6. Damian pisze:

  Jednym z moich marzeń jest takie nurkowanie… Jeszcze nie mogę sobie na to pozwolić ale jestem na dobrej drodze :)

 7. Ajka pisze:

  Jaką minkę ma ta na trzecim zdjęciu :)
  Widzę, że polubiłaś nurkowanie. a foty coraz lepsze!

 8. Ewa pisze:

  No i zdjęcia coraz bardziej fascynujące :)

 9. Kamila pisze:

  Uśmiecham się szeroko wyobrażając sobie Twój zachwyt. Zdjęcia, nawet na powierzchni, to sztuka, a co dopiero pod wodą!

  Czaję się na ponoworoczne nurkowanie. Najszybciej chyba lutowe. Pierwsze w życiu.

 10. Rafał pisze:

  To musi być wspaniałe uczucie nie wspominając już o widokach :)

  • Asia pisze:

   Podczas ubiegłych wakacji miałam przyjemność ponurkować trochę i pooglądać… Jesli masz mozliwośc nie zastanawiaj się tylko wybierz się na wakacje i zrób to bo naprawdę warto… A zdjęcia kłamią, rzeczywistośc jest lepsza :P

 11. san pisze:

  Ewa, czy żeby polecieć na nurkowanie gdzieś do ciepłych krajów trzeba mieć już jakiś kurs w basenie za sobą, czy można od razu na morze?

 12. san pisze:

  I zrobiłaś od razu kurs advanced, czy OWD + advanced OWD?
  180e to dobra cena za taki kurs? (patrzę na razie na Egipt)

  • Ewa pisze:

   Jesli chcesz robic kurs PADI, to najpierw musisz zrobic podstawowy, a dopiero potem zaawansowany. Jesli chodzi o cene to patrz nie tylko na nia, ale poszukaj tez w necie opinii o danej szkole, bo to jest bardzo wazne :)

 13. san pisze:

  tak, opinie są ważne, ale z tego co widzę każdy stara się zrobić dobre wrażenie wokół swojej szkoły, również na forach, same pozytywy;)
  dzięki za informacje i te wszystkie inspiracje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!