Średniowieczne Turku

Jak rozpoznać średniowieczne miasto? W przybliżeniu: leży nad rzeką, ma zamek, katedrę i rynek. Jedynym takim miastem w Finlandii jest Turku, którego szwedzka nazwa brzmi Åbo. To przyjemne fińskie miasteczko leżące jakieś 170 kilometrów na zachód od Helsinek u ujścia rzeki Aura do Bałtyku. Jest to najstarsze miasto w Finlandii, które od średniowiecza do 1812 r. było stolicą tego kraju. Nazwa Turku pochodzi od starosłowiańskiego słowa tǔrgǔ oznaczającego rynek, targ. Jest tu kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia, a dodatkowo w tym roku Turku, obok Tallina, jest Europejską Stolicą Kultury.

Turku

Najważniejszym zabytkiem w Turku jest Zamek Turunlinna pochodzący z 1280 r. – najstarszy i największy średniowieczny zamek w Finlandii. Okres jego świetności przypadł na XVI w. i czasy panowania Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. Dzisiaj w zamku otwarte jest Muzeum Historyczne.

Zamek w Turku

Katedra poświęcona Najświętszej Marii Pannie w Turku nawet bardziej wiekowa niż zamek. Wybudowano ją w 1250 r., a w 1300 r. utworzono tu pierwsze biskupstwo w Finlandii. Katedra jest miejscem pochówku królowej Kaariny Maununtytär i wielu fińskich dostojników.

Katedra w Turku

Przy drodze z miasta do zamku stoi sobie najstarszy dom szlachecki w Turku – Qwensel. Pochodzi on z ok. 1700 r., a jego wnętrza urządzone są w stylach rokoko i gustawiańskim. Obecnie w domu mieści się Muzeum Farmacji z eksponatami z XIX w.

Apteka w Turku

Jeśli ktoś ma ochotę na obejrzenie większej ilości starych domów, może się wybrać do skansenu Luostarinmäki. To jedyna dzielnica Turku, która jako całość przetrwała pożar z 1827 r., który strawił sporą część miasta. W starych budynkach odtworzono dawne warsztaty i wyposażenie wnętrz sprzed 200 lat. Latem można tu obejrzeć pracę rzemieślników.

Skansen w Turku

To tylko kilka wybranych atrakcji Turku, najstarszego fińskiego miasta. Żeby nie było, że takie stare i zgrzybiałe, to znajduje się tu też na przykład Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Mnie jednak bardziej pociągają stare budowle :)

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

2 komentarze

 1. gosiak pisze:

  A jeśli byś miała wybierać jedno średniowieczne miasto to Turku czy Brugia ? :o)

  • Ewa pisze:

   jednak Brugia :)

   Bardziej mi się podoba atmosfera w tym mieście, ale to może też wina tego, że jak byłam w Turku to to był listopad. Słońce ledwo zdążyło wzejść, a już zachodziło, a jak się do tego doda chmury to momentami było naprawdę ponuro… choć ogólnie Turku jest przyjemne :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!