Zamek w Wyszegradzie

Nazwa węgierskiego miasta Visegrád leżącego ok. 35 kilometrów na północ od Budapesztu oznacza dosłownie “zamek na wzgórzu”. To w tym mieście spotykali się przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej, czyli przywódcy Polski, Czechosłowacji (a później Czech i Słowacji) i oczywiście Węgier. Grupa Wyszehradzka nawiązywała do spotkań królów Polski, Czech i Węgier w 1335 r. i 1338 r. Dzisiaj warto zajrzeć do Wyszegradu i zobaczyć ów “zamek na wzgórzu”, a raczej to, co z niego zostało.

Wyszegrad

Historia cytadeli ze wzgórza sięga 1240-1250 r., kiedy to węgierski król Béla IV kazał wznieść w tym miejscu fortyfikacje po najeździe Mongołów. W XIV w. zamek – jako siedziba królewska – został powiększony i dobudowano drugi mur obronny. Później wybudowano kolejny mur, a do 1526 r. przechowywano tu insygnia królewskie. Od 1544 r. zamek znalazł się pod panowaniem Turków, którzy go zniszczyli, a w 1685 r. opuścili. Od tamtej pory zamek nie był wykorzystywany.

Wyszegrad

Wykopaliska i renowacja zamku rozpoczęto w 1871 r., a prace nadal trwają. Dzisiaj ruiny cytadeli są udostępnione do zwiedzania. Niestety nie są w najlepszym stanie…

Wyszegrad

Z murów zamku leżącego wysoko na wzgórzu rozciąga się świetna panorama okolicy.

Dunaj

Z drugiej strony cytadeli widok jest jeszcze lepszy: zakole Dunaju, miasto leżące nad rzeką i otaczające je łagodne, zielone wzgórza.

Dunaj

I chociaż z góry Wyszegrad wygląda na całkiem spore miasteczko, a do czasów podboju przez Turków był stolicą Węgier, to prawa miejskie uzyskał dopiero w 2000 r.!

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

1 komentarz

  1. Piotr pisze:

    A kto mnie zaprosi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!