Kawa po portugalsku

Jak już w tematach kawiarnianych jesteśmy to zapraszam na szybki przegląd tego, co można w takiej kawiarni portugalskiej zamówić. Chociaż nie, bo nie będę Wam dziś pisać  tostach z szynką i serem (tosta mista) i pastéis de nata. Będzie o kawie!

Galão
Ponieważ ja do kawoszy nie należę, w dużej mierze opieram się dzisiaj na podpowiedziach Renaty, którą odwiedzałam niedawno w Lizbonie. Zacznijmy więc od tego, że prawdziwy Portugalczyk nigdy w kawiarni nie zamówi espresso. Prosząc o małą, mocną kawę, powie: Um café, faz favor, czyli po prostu poprosi o kawę. Taka „zwyczajna” kawa w Lizbonie ma też nazwę bica, z kolei w Porto, poza porto, można zamówić cimbalinho.

Wariacje na temat espre… tfu, znaczy café obejmują café curto czyli mocny, gęsty płyn, tak jakby espresso zrobione z połowy wody i café cheio, gdzie z kolei tej wody jest nieco więcej, dlatego też i kawa jest słabsza. Wszystkie one są czarne, bez mleka.

Jeśli chcemy kawę z mlekiem, można zamówić café pingado, czyli café z dosłownie kropelką mleka. Jak to za mało, można spróbować meia de leite. Renata pisze mi, że to jest taka trochę nasza kawa z mlekiem podawana w większej filiżance. To w sumie wszystko wyjaśnia :)

I na koniec jedyna kawa, którą jestem w stanie wypić z przyjemnością – galão. To bardziej napój kawowy przygotowany na bazie café. Wlewa się ją do wysokiej szklanki i dopełnia się gorącym mlekiem. Przepyszne!

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

13 komentarzy

 1. sharnik pisze:

  A w Brazylii za „uma bica” można dostać kopniaka. Bo potraktują dosłownie ;)

 2. Magda pisze:

  zadam naiwne pytanie ;) a co z herbatami???

 3. Ewa pisze:

  Z herbatami to jest ciekawie :)

  Na Azorach są plantacje herbaty (całkiem dobrej z resztą, próbowałam :), a Portugalia była pierwszym europejskim krajem, w którym zaczęto ją produkować. Teraz do produkcji nie używa się pestycydów, a standardy produkcji nie zmieniły się od 250 lat.

  A w ogóle to Portugalczycy byli pierwszym europejskim narodem, który w ogóle zaczął pić herbatę.

  No i co? No i nadal jednak wolą kawę :)

 4. Natalia Kretowicz pisze:

  Muszę przyznać że kawy pijam mało, ale portugalskie café wspominam do dziś z rozrzewnieniem… pijałam po trzy dziennie, z czystego łakomstwa:)

  Ewa, cudny jest ten twój blog, że też ja o nim wcześniej nie wiedziałam!

  Pozdrawiam:)

 5. Janusz pisze:

  ba… jeśli wierzyć portugalskim historyko (a w tym wypadku chyba można sobie na to pozwolić), to zwyczaj picia herbatki o piątej po południu zaszczepiła Brytyjczykom żona ich króla, Portugalka właśnie- niejaka Katarzyna Braganza…
  Chciałoby się raczej powiedzieć- przeszczepiła, bo w jej rodzinnym kraju dominuje jednak i to zdecydowanie kawa!

 6. Ewa pisze:

  A szkoda, bo ja wolę herbatkę od kawy :) A tu kawa i kawa, i kawa, i kawa…

 7. Janusz pisze:

  na herbatkę to trzeba na Azory… jeśli lubisz takie prawdziwe fajf o clockowe angielskie herbatkowe celebrowanie, to musisz się udać do Pastelaria Versailles na Avenida da Republica :)
  Herbatki, tias i angielskie scones…

 8. Ewa pisze:

  Nie wiem, kiedy mi się to uda, ale na Azory na pewno dotrę! :)

 9. Ajka pisze:

  Jakbyś się wybierała to daj znać, ja też się wybieram w bliżej nieokreślonej przyszłości, ale nie mam z kim ;)

 10. Ewa pisze:

  Jasne! W tym roku to na pewno nie, może w przyszłym pomiędzy sezonami, jak się uda :)

 11. Ajka pisze:

  W tym roku stan mojego szanownego konta nie pozwoli na takie ekstrawagancje ;)

 12. Alina pisze:

  A jaką najlepszą kawę przywieźć do Polski ? Czytałam już o cafe delta oraz o cafes negrita, a może polecasz kupić jakąś inną ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!