Opuszczone miasto Fatehpur Sikri
Fatehpur Sikri – Miasto Zwycięstwa – opuszczone zostało już dawno temu, bo około 1585 r. Dzisiaj takie bardzo opuszczone już nie jest, bo przewijają się przez nie coraz to nowe grupy turystów, choć jest ich znacznie mniej niż przykładowo pod słynnym Taj Mahalem. Zanim zostało przez mieszkańców porzucone Fatehpur Sikri przez piętnaście lat było stolicą ówczesnego państwa mogolskiego. A wszystko zaczęło się od… bezpłodności.
W XVI w. na tych ziemiach znajdowało się imperium potężnego mogolskiego władcy Akbara. Wszystko pięknie, jednak Akbar miał spore zmartwienie – nie mógł doczekać się potomka. Podróżując przez swoje ziemie w miejscu, gdzie dzisiaj stoją pozostałości Fatehpur Sikri, władca spotkał pustelnika Selima Ćisti, który przepowiedział mu rychłe narodziny następcy tronu. Aby tak się stało pustelnik zabił własnego sześciomiesięcznego syna, by dusza niemowlęcia odrodziła się w synu Akbara. I tak też się stało. Na cześć mędrca Akbar polecił w tym miejscu wybudować miasto, które w 1571 r. uczynił stolicą swego kraju.
Po śmierci pustelnika władca wybudował mu na terenie kompleksu piękny marmurowy grobowiec, uznawany dzisiaj za jeden z najdoskonalszych przykładów sztuki Mogołów. Od otaczających go obiektów z piaskowca odróżnia się kolorem, ponieważ zbudowany jest z białego marmuru.
Ciekawa jest budowa ścian – wydrążone płyty marmurowe wyglądają jak koronka. Z zewnątrz nie widać, co się dzieje w środku, natomiast ze środka można obserwować plac. Dodatkowo taka konstrukcja zapewnia ciągły przewiew wiatru, więc wejście do środka jest dużą ulgą w czasie upału.
Fatehpur Sikri cieszyło się tytułem stolicy jedynie przez 15 lat. Z nieustalonych do końca powodów zostało opuszczone, a stolicę przeniesiono do Lahore. Przypuszcza się, że przyczyną mogło być wyschnięcie źródeł wody pitnej, co przy gorącu, jakie tu panuje, musiało być zabójcze. Inna wersja mówi, że władca opuścił miasto by walczyć z afgańskimi plemionami, dlatego nową stolicą uczynił miasto leżące bliżej spornych terenów.
Kompleks podzielony jest na dwie części – świecką i sakralną. W części świeckiej dominuje pałac i sale audiencyjne ze ścianami bogato dekorowanymi motywami roślinnymi.
W części sakralnej stoi meczet Jama Masjid i grobowiec pustelnika. Do grobowca nadal przybywają pielgrzymi by się tu pomodlić.
Do meczetu prowadzi ogromna brama Buland Darwaza, czyli Brama Zwycięstwa. W środku można dostrzec inskrypcję mówiącą o tym, że Jezus, syn Marii (pokój z nim) powiedział: świat jest mostem, przejdź po nim, ale nie buduj na nim domów. Ten, kto ma nadzieję na godzinę, może mieć nadzieję na wieczność. Świat trwa godzinę. Spędź ją na modlitwie, bo reszta jest ukryta.
W 1986 r. Fatehpur Sikri zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)
- Ewa a
Piękne budowle…
Koronkowy marmur ?
To chyba taka ówczesna klimatyzacja :-)
O tak, trzeba sobie kiedyś było inaczej radzić :)