Stacja Arsenalna – wycieczka ruchomymi schodami

Jadę i jadę… i jadę. I cieszę się, że schody są ruchome, a nie tradycyjne, po których trzeba by się było wspinać. W końcu dojeżdżam, a tu okazuje się, że to dopiero połowa. Przede mną kolejne schody. Jadę dalej. Przejeżdżam 100 metrów i dopiero mogę wyjść na powierzchnię. Oglądam się za siebie. Nad wejściem do budynku widnieje napis: Арсенальнa.

Stacja Arsenalna w Kijowie
Stacja Arsenalna w Kijowie jest najgłębiej położoną stacją metra na świecie. Wybudowano ją na głębokości 105,5 metra poniżej poziomu gruntu z powodu specyficznego ukształtowania terenu nad brzegiem Dniepru, gdzie skarpa wznosi się powyżej pozostałej części miasta.

Stacja Arsenalna w Kijowie

Zjazd lub wjazd ruchomymi schodami trwa tutaj około 5 minut w jedną stronę. A i tak mam wrażenie, że zasuwają one szybciej, niż schody na którejkolwiek z warszawskich stacji metra.

Stacja Arsenalna w Kijowie

Myślałam, że wjadę na górę i będę mogła zjechać na dół, żeby kontynuować podróż kijowskim metrem. Niestety po wyjechaniu nie ma możliwości powrotu – trzeba wyjść ze stacji i znowu kupić śmieszne, niebieskie, plastikowe żetony uprawniające do wejścia do metra. Żetony, które wyglądają jak pieniążki z jakiejś gry dla dzieci. Kupuję żeton ale nie wracam do metra. Postanawiam dalej iść piechotą, a kawałek plastiku zabieram sobie na pamiątkę.

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

9 komentarzy

 1. Krystyna pisze:

  Na zdjęciach to metro wygląda ładnie i nowocześnie,
  ale głębokość niesamowita…
  Klaustrofobii człowiek się tam nie nabawi ?

 2. P-i-f pisze:

  ale świetliste reklamy muszą być:)

 3. Micky pisze:

  Przyznam, że robi to wrażenie. Wydawało by się, że taka daleka i biedna Ukraina, a jednak w centrach wydano mnóstwo pieniędzy aby widoczny był prestiż.

 4. monika pisze:

  oj, trzeba będzie się tam wybrać niebawem. Tylko przewegetuję Euro i zaczynam planowanie!

 5. Łukasz pisze:

  nie wiedziałem, że metro w Kijowie jest tak głęboko wykopane. Nie byłem tam, lecz jak widzę musze dodać to miejsce ma mojej “prywatnej mapie”. Nie wiem czy widziałaś metro w Sztokholmie? polecam, wachlarz kolorów, wystroju i kształtów robi wrażenie…

 6. Marek pisze:

  Ja też byłem w głębokim szoku, gdy zjeżdżając w dół spodziewaliśmy się zastać perony metra a znaleźliśmy kolejne dłuuugie schody. To było niesamowite.

 7. Kasia pisze:

  No robi wrażenie myślałam że umrę klaustrofobia połączona chyba lekiem przestrzeni nigdy takiego czegoś nie przeżyłam ,inne linie nie są tak głębokie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!