Tu byłem. Dinozaur

Portugalskie Algarve to na pewno krystalicznie czysta woda w oceanie, malownicze plaże i wspaniałe formacje klifowe. Wiele z tych plaż to tak naprawdę małe piaszczyste zakątki położone pomiędzy skałami. Bardzo przyjemna sceneria dla letniego wypoczynku. Ale wiecie, że w Algarve można opalać się na plaży mając praktycznie zasięgu ręki ślady dinozaurów sprzed setek milionów lat?

Ślady dinozaura

Pomiędzy Lagos i Sagres leży niewielka wioska Salema. W tej niewielkiej wiosce znajduje się całkiem ładna plażyczka. A na zachód od niej, wśród rozwarstwionych klifów, można znaleźć trójpalczaste ślady pozostawione przez ornitopoda, dwunożnego roślinożercę. Niewiarygodne jest to, że nie są one w żaden sposób zabezpieczone, więc można dosłownie przejść się śladami dinozaura z okresu wczesnej kredy – czyli sprzed około 150 milionów lat!

Ślady dinozaura

Z ułożenia śladów można wywnioskować, że ornitopod maszerował dość wolno, z ciałem pochylonym do przodu. Prehistoryczny gad szedł w kierunku wschodnim po błotnistym terenie, który oczywiście wówczas nie był plażą. Ślady, które zostawił podczas spaceru wypełniły się potem osadami, co pozwoliło zachować ich oryginalny kształt. Na odsłoniętym przez erozję kawałku skały można zobaczyć osiem odcisków stopy wielkiego gada.

Ślady dinozaura

Więc jeśli ktoś woli rozłożyć swój ręcznik plażowy na skałkach zamiast na plaży, może przez przypadek położyć swoją głowę dokładnie w miejscu, gdzie 150 milionów lat temu ornitopod postawił swoją stopę!

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

2 komentarze

  1. Ania pisze:

    Pobierz DNA!!!!!!!! Stworzymy Jurrasic Park!!!!;)))

  2. Ewa pisze:

    Gdzieś koło Albufeiry znaleziono ponoć szkielet innego dinozaura. Jak uda mi się i tam do DNA dokopać to nawet będziemy mieć różnorodność biologiczną :D

    A potem będziemy kasować za wycieczki do największej atrakcji turystycznej na Płw. Iberyjskim! Ha! :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!