Wyspa Spichrzów – ruiny w centrum Gdańska

Gdańsk cieszy się wieloma atrakcjami turystycznymi, a jedną z nich jest Wyspa Spichrzów. Powstała ona dzięki przekopaniu kanału Nowej Motławy w 1576 r. w miejscu, gdzie już od XIII w. znajdowały się liczne spichlerze. Będąc przy okazji Blog Forum w Gdańsku wybieram się więc, żeby je obejrzeć. Po prawej stronie pięknie prezentuje się kilka odrestaurowanych budynków. Z tym, że jak to często w moim przypadku bywa, zamiast skręcić w prawo, ja idę w lewo…

Odrestaurowana, południowa część Wyspy Spichrzów
Podążam za torami kolejowymi. Położono je w 1885 r. po to, by ułatwić dostarczanie towarów do spichlerzy. Ze względów bezpieczeństwa – w obawie przed pożarami – parowozy nie miały jednak prawa wjazdu na wyspę, a wagony były ciągnięte przez konie.

Torowisko na Wyspie Spichrzów

Ta część wyspy do której się kieruję, jest bardzo mocno zniszczona. Ze spichlerzy pozostały czasem tylko fundamenty, czasem pojedyncze ściany, na których wiszą ostrzeżenia o zakazie wstępu i groźbie zawalenia.

Wyspa Spichrzów

W XVI w. problemy były zgoła inne. Celem utworzenia wyspy była głównie ochrona spichlerzy przed grabieżami. Nie wolno było się tutaj pojawiać w nocy, a na śmiałków, którzy jednak chcieli spróbować szczęścia, spuszczano groźne psy. Złodzieja, którego złapano na kradzieży, karano śmiercią. Dzisiaj jedyne psy, które pałętają się po okolicy, to wystraszone, bezpańskie kundle, a kraść nie ma co.

Wyspa Spichrzów

Na niektórych spichlerzach wiszą tabliczki przypominające jego nazwę i datę powstania. Spichrze nie były numerowane, identyfikowano je jedynie po nazwie. Udaje mi się odnaleźć pozostałości Dalekiej Drogi z XVI-XIX w., Wolego Łba z 1553/1759 r. i Steffena z przełomu XVIII i XIX w.

Wyspa Spichrzów

Wyspa została prawie całkowicie zniszczona w 1945 r. przez Armię Czerwoną. Jak już wspomniałam, kilka spichrzów na południu odbudowano, ale część północna pozostaje od tamtego czasu w praktycznie niezmienionym stanie – jeśli nie liczyć dalszego niszczenia wskutek upływu czasu, a także działalności ludzkiej.

Wyspa Spichrzów

I chociaż spichlerze to w zasadzie ruiny, spacer pomiędzy nimi jest ciekawy. Nie ma tu turystów. Spotykam jedynie kilku panów, którzy przyszli moczyć wędki w kanale z nadzieją na złapanie jakichś ryb. Przyglądam się im chwilę, ale w tym czasie nie udaje im się nic wyciągnąć z wody. Smutek z tego powodu topią w wódce popijanej z 0,2-litrowej butelczyny. Poza nimi nie widzę tu zupełnie nikogo.

Wyspa Spichrzów

Ciekawą perspektywę daje spoglądanie w kierunku gdańskiej starówki. Pięknie odnowione nadbrzeżne kamienice bardzo mocno kontrastują z ceglanymi ruinami spichlerzy.

Wyspa Spichrzów

Nie jest tak, że władze Gdańska tak zupełnie o tym terenie zapomniały. W 2007 r. postanowiono poszukać inwestora, który miałby zabudować ten teren. Pod koniec 2009 r. podpisano umowę, na podstawie której inwestor miał się zająć Wyspą Spichrzów.

Wyspa Spichrzów

Według planów miałyby tu powstać m.in. apartamentowce, biura i hotel. Planowano także budowę Muzeum Bursztynu.

Wyspa Spichrzów

Przeciwko takiemu kierunkowi rozwoju wyspy zaprotestowali niektórzy mieszkańcy Gdańska, domagając się doprowadzenia terenu do stanu historycznego sprzed 1945 r.

Wyspa Spichrzów

Mimo protestów pracowano nad nową koncepcją dla Wyspy Spichrzów. Jednak niedawno inwestor wycofał się z umowy. Władze Gdańska zaczęły poszukiwania kolejnego, co znacznie opóźnia prace.

Wyspa Spichrzów

Coś jednak na wyspie się dzieje. Część terenu jest ogrodzona, a wśród fundamentów prowadzone są jakieś prace.

Wyspa Spichrzów

Nic dziwnego – jest to bardzo atrakcyjna lokalizacja w centrum miasta.

Wyspa Spichrzów

Lubię takie miejsca i jakbym to ja miała decydować, przychyliłabym się do opinii mieszkańców Gdańska, by przywrócić wyspie wygląd sprzed wojny. A część ruin pozostawiłabym w takim stanie, w jakim są teraz, bo dla mnie mają one swój urok.

Widok na Wyspę Spichrzów z wieży Bazyliki Mariackiej

Ciekawa jestem jakie jest wasze zdanie – czy te pozostałe spichlerze powinno się odbudować, czy lepiej pozostawić je tak, jak wyglądają teraz, dbając jedynie o to, by nie niszczały bardziej? A może jednak wybudować tu coś zupełnie nowego – apartamenty, biurowce, hotel, centrum handlowe?

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

17 komentarzy

 1. Widmowy pisze:

  Uuu… byłaś na wyspie spichrzów a nie byłaś w Zejmanie?? Nawet nic o nim nie wspomniałaś? Kiepskawo. ;-)))

  • Ewa pisze:

   Nie wspomniałam, bo nie byłam :P Po wyspie kręciłam się w październiku, kiedy Zejman był zamknięty…

   Może następnym razem uda mi się tam zajrzeć ;)

 2. Tomek pisze:

  Jako mieszkaniec niedalekiej Gdyni, uważam podobnie jak autorka i mieszkańcy, że powinno sie odtworzyc przedwojenny stan tego miejsca, ale także część tych urokliwych ruin bym pozostawił. Był czas, jakies 17 lat temu, gdy chodziło się tam popijać tanie wina marki Byk, po zajęciach na uczelni :-)

 3. Maciek pisze:

  Prędzej czy później gotówka wygra ze wszystkim i zostanie ta przestrzeń zabudowana. Zapewne w klimacie architektury spichrzowo-historyzującej (oby nie histeryzującej). Wnoszę, że na hotele, biura i bardzo drogie apartamentowce.
  Bo przecież miejsce rewelacyjne – sam środek turystycznej przestrzeni z widokiem na Żuraw…
  Ale, cholera, teraz podoba mi się bardziej – jest jakoś tak postapokaliptycznie, surrealistycznie… :-)

 4. Ewa pisze:

  Obawiam się, że masz rację jeśli chodzi o gotówkę :(

 5. Maciek pisze:

  jak to mówią: “…za dobre pieniądze to i lunapark można tam postawić.” Niestety

 6. Hanna pisze:

  z tego co wiem plany zagospodarowania Wyspy Spichrzów są od ładnych kilku lat

 7. Ewa pisze:

  Plany sa, ale pogdybac zawsze mozna :)
  Maciek, o lunaparku nie wspominaj, bo jeszcze komus pomysl podsuniesz… Nie byloby dobrze :)

 8. Ryszard pisze:

  Mimo wszystko to urokliwe miejsce. Mieszkałem kilka miesięcy w Gdańsku w 80 roku, wyglądało to trochę inaczej.

 9. Marcin pisze:

  Bardzo podoba mi się Gdańsk. Dobrze, że się zmienia na lepsze

 10. AsiaB pisze:

  Gdańsk jest jednym z piękniejszych polskich miast :) Byłam tam tylko raz, ale miasto zapadło mi w pamięci :)

 11. Water pisze:

  Nieznane ale i tak fascynujące oblicza Gdańska:) Ilez to wciąż nie wiemy

 12. Wyspa spichrzów powinna być odbudowana ale tak, aby w jakimś stopniu był zachowany motyw spichrzów.

 13. Tomasz pisze:

  Gdańsk jest piękny. Długie Pobrzeże i ulica Mariacka – to bajkowe miejsca. Wśród starych kamieniczek można dosłownie poczuć hanzatycki klimat tego miasta. Wraz z rodziną odwiedziliśmy Gdańsk w porze Jarmarku Dominikańskiego i trochę przeszkadzał nam wszędobylski tłok. Polecam więc wybrać się tam poza sezonem turystycznym :)

 14. Gdańsk to zdecydowanie moje ulubione miasto. Jest przepiękne i uwielbiam spędzać tam czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!