Jakiego koloru jest zebra?

Zebra jest czarno-biała. Ma białe i czarne paski. To wiedzą już dzieci w przedszkolu. Ale popytajmy z typową dla dziecięcą dociekliwością. Czy zebra jest czarna w białe paski, czy raczej biała w czarne paski? Pytanie na poziome tego, jak co było pierwsze – jajko czy kura? Odpowiedzi możemy szukać u naukowców albo w opowieściach kenijskiego plemienia Luhya. Zebra jest…

Zebry w Masai Mara
…aha! Nie tak szybko :) Spróbujmy zgadnąć. Na pierwszy rzut oka ciężko cokolwiek powiedzieć ze stuprocentową pewnością. Przyjrzyjmy się jednak brzuchowi zebry. Jest on biały. Na brzuchu kończą się czarne pasy. Czyżby zatem zebra była biała w czarne paski?

Zebry w Masai Mara

Ludowa mądrość Luhya zupełnie temu przeczy. Plemię to opowiada, że dawno temu, kiedy człowiek dopiero zaczynał oswajać zwierzęta, ktoś wpadł na pomysł by udomowić osła i wykorzystać go do ciężkiej pracy. Osły w panice zwróciły się o pomoc do zająca, który uważany był za bardzo mądrego. Ten zebrał w jednym miejscu wszystkie osły i przyniósł naczynie z wybielaczem.

Zebry w Tsavo Wschodnim

Początkowo osły były nieufne, ale kiedy zając wybielił pasy ciemnoszarej sierści pierwszego z nich, pozostałe również zapragnęły tak wyglądać. Zaczęły się przepychać i choć zając malował pasy tak szybko, jak mógł, zwierzęta się niecierpliwiły. W końcu jeden z osłów przewrócił naczynie z wybielaczem i rozlał go. Zając stwierdził, że nic więcej nie może dla osłów zrobić.

Zebry w Nakuru

Osły, które od tej pory miały pasy i nie wyglądały już jak osły, były bezpieczne. Przestały nazywać siebie osłami i przyjęły nazwę zebra. Pozostałe jeden po drugim zostały schwytane do niewoli przez ludzi i muszą ciężko pracować. Co wynika z tej opowieści? Że zebra jest czarna, a pasy są białe. Ale wynika z niej też, że zebry pochodzą od osłów…

Zebry w Masai Mara

No dobrze. Sięgamy po maszynkę do golenia. Wyobraźcie sobie, że macie możliwość ogolić zebrę z jej sierści. Okazuje się, że skóra pod spodem jest… ciemna! W związku w tym uznaje się również, że podstawową barwą sierści jest czerń, a białe pasy oznaczają brak pigmentu. Czyli jednak Luhya się nie mylą (przynajmniej jeśli chodzi o paski :) )

Zebra w Tsavo Wschodnim

To spytajmy na koniec po co w ogóle zebrze paski? Pomyślcie, jak trudne zadanie ma na przykład taki lew, kiedy widzi stado galopujących zebr, które wydają mu się jedną wielką masą migoczących czarno-białych pasków. Jak tu wybrać jedna zebrę, którą zaatakuje? Paski są więc elementem strategii ochronnej zebry. Dodatkowo okazuje się, że takie umaszczenie sprawia, że mniej niebezpiecznych owadów zainteresowane jest kąsaniem zebry.

No i ostatni powód, dla którego zebry maja paski to taki, żebyśmy mieli powód do zastanawiania się, czy są one białe na czarnym tle czy czarne na białym tle :) Jak myślicie? Zgadzacie się z naukowcami i Luhya?

Przewodnik po KeniiPrzewodnik po Kenii
O zebrach i innych zwierzętach, a także o tym, jak, gdzie i kiedy pojechać na safari poczytasz w moim przewodniku po Kenii! Kliknij tutaj i kup :)

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

17 komentarzy

 1. Iter sensus pisze:

  ;-) Dobre pytanie.

 2. Katarzyna pisze:

  Biała w czarne :P Najlepiej widać że biały jest ‘tłem’ gdy zebra się odwróci.

 3. monika jall pisze:

  Alez one ladne! Zawsze myslalam, ze zebra to kon, a ty tu z oslem?

 4. Aneta pisze:

  to proste – na czarnej farbie ciężko namalowac białe paski, ale na białej farbie czarne już łatwo, więc na pewno jest czarna w białe!

 5. Jasna8 pisze:

  Zebry są czarne w białe paski, tak myślę :-)))

 6. lena pisze:

  Jestem za czarno-białe. Zresztą nie ważne jakie. Na pewno są piękne, szczególnie na Twoich zdjęciach. Rewelacyjnie je uchwyciłaś:)

 7. Ajka pisze:

  Biała w czarne :) Cudne zdjęcia! Jakie zgrabne dupska ! ;)

 8. Evi Ta pisze:

  Zawsze mnie to zastanawiało i w sumie… dalej nie jestem pewna ;) Jak dla mnie zawsze były białe w czarne pasy :) A w ogóle to są niesamowite, czego ta natura nie wymyśli :)

 9. Filip pisze:

  Zebra jest koloru białego tylko się lekko pobrudziła opierając się młode drzewka:)

 10. kiwi pisze:

  oczywiście czarna w białe pasy:)

 11. Aga pisze:

  czarna w białe paski wejdźcie w ten link (patrzcie na zdjęcie)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zebra_górska

 12. Rapson pisze:

  A ja nadal bym się kłócił,
  ok, mają czarną skórę, ale na tej czarnej skórze rośnie biała sierść, biała w czarne paski
  oczywiście przemawia do mnie argument z podbrzuszem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!