Jaśnie pani Walencja

Nie umiem porównać Walencji do żadnego mi znanego dużego miasta. To nie Nowy Jork czy Londyn pełen wieżowców ze szkła i stali nierdzewnej. To nie Lizbona ze starymi, odrapanymi murami i zapachem sardynek. To też nie Kijów z jego topornymi, socrealistycznymi budynkami. W mieście z takim charakterem jak Walencja jeszcze nie byłam. Dlatego wędrując po jej uliczkach co chwila uśmiecham się do siebie. Jak mi się tu podoba!

Walencja z wieży katedry
Jeśli spytać mnie o pierwsze skojarzenie z Walencją to powiem panna młoda. Czemu tak? Bo odnoszę wrażenie, że wszystko tu jest białe. Jasne. Radosne. Uśmiechnięte.

Walencja

W centrum przeważają jasne barwy. Kolor śniegu, kremowy, bladoróżowy, delikatnie żółty. Jak suknia panny młodej.

Walencja

Miasto jest czyste, przynajmniej jeśli chodzi o centrum. Zadbane. Eleganckie. Ale nie wydaje się odrażająco sterylne. Jest tak w sam raz.

Walencja

Mam szczęście do pogody. Promienie słoneczne dodatkowo rozświetlają szerokie ulice. W Walencji nie ma problemów z klaustrofobią. Czuć przestrzeń.

Walencja

Wchodzę na wieżę tutejszej katedry. Rozciąga się stąd piękna panorama miasta. Wzrok przykuwają charakterystyczne błękitne kopuły świątyń. Plątanina uliczek widziana z góry wydaje się dużo bardziej chaotyczna, niż z dołu.

Walencja

Zachwyca mnie też miejscowa hala targowa Mercado Central. W równie jasnych kolorach, z oknami wpuszczającymi do wnętrza sporo światła. Błąkam się po alejkach przez dłuższy czas.

Mercado Central

W Walencji nie mam zbyt wiele czasu. Wystarcza w zasadzie na spacer po centrum. Ale wrażenia, jakie robi na mnie to miasto nie zapomnę nigdy!

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

9 komentarzy

 1. Mo. pisze:

  Jak dla mnie Valencja to miasto, do którego ciągle mam ochotę wracać i nigdy nie mam dość. Już teraz się cieszę na myśl, że może niedługo uda się odwiedzić Valencję raz jeszcze…Piękne i klimatyczne miasto, przepełnione pozytywną energią.

 2. Jasna8 pisze:

  Pieknie to miasto opisałaś :-)

 3. Hela pisze:

  Ciekawe to porównanie do panny młodej, ale oglądając zdjęcia nie pozostaje nic innego jak przyznać jego trafność :) Dziękuję za podzielenie się fotorelacją!

 4. Marta pisze:

  Podoba mi się Twoje porównanie Walencji do panny młodej… Nie byłam tam, ale ze zdjęć wnioskuję, że jest bardzo trafne. Obowiązkowo musiałabym odwiedzić Mercado Central :)

 5. Hitori pisze:

  Mercado Central jest super! Najlepiej się bawiłem w części z owocami morza :). Kto by pomyślał, że istnieje tyle rożnych krewetek :). Muszę i u siebie coś wystawić :)

 6. Andreas pisze:

  Mnie tez Valencja kojarzy się z panną młodą, może dlatego, że kiedy bylem po raz pierwszy była sobota i wszędzie odbywały się śluby…
  Ponadto w Walencji są najpiękniejsze Hiszpanki! W żadnym innym mieście na całym półwyspie iberyjskim nie spotkałem tyle pięknych kobiet!
  Nie komentujesz dzieł Santiago Calatravy. Podobały Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!