Beczka kwasu

Środek targowiska, plac przed monastyrem czy blokowisko w Kijowie. Wszędzie można zobaczyć charakterystyczny, niewielki beczkowóz, na którym napisane jest cyrylicą kwas (квас). Ukraińcy chętnie raczą się orzeźwiającym napojem sprzedawanym wprost z beczki na ulicy. Więcej, ponoć kwas chlebowy jest realną konkurencją dla coca-coli!

Beczka z kwasem chlebowym
Kwas chlebowy to ciemnobrunatny napój o minimalnej zawartości alkoholu powstający poprzez fermentację chleba. Przygotowany bez pasteryzowania i konserwantów powinien być wypity w ciągu kilku dni. Oczywiście kwas rozpowszechniony jest też w innych krajach, jak chociażby na Białorusi. W Polsce też można go spróbować, chociaż na beczkowóz jeszcze w naszym kraju nie trafiłam.

Beczka z kwasem chlebowym

Chłodny napój jest rzeczywiście orzeźwiający i niezbyt słodki, co w upalne dni jest dużą zaletą. Mi jednak wydaje się trochę zbyt mdły w smaku. Ale daje radę :)

Próbowaliście kiedyś kwasu chlebowego? Smakował?

Ewa

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Lubię to, dodasz +1 i podzielisz się wpisem ze znajomymi albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję :)

- Ewa a

Przeczytaj też...

16 komentarzy

 1. Magdalena pisze:

  uwielbiam kwas chlebowy :D

 2. Grzegorz pisze:

  Szkoda, że to co mozna w polsce kupić ma tak mało wspólnego z ukraińskim lub rosyjskim kwasem produkowanym na rynki lokalne

 3. Ewa pisze:

  W sumie to ciekawie, czy byłby popyt w Polsce na kwas z beczkowozu…

 4. Ajka pisze:

  Korciło mnie w Lublinie na jarmarku ale w końcu się nie skusiłam…

  • Ewa pisze:

   A, ja się tak kiedyś przymierzałam do soku z trzciny cukrowej jak pies do jeża. I korciło, i jakoś nieufnie podchodziłam do napoju. Ale w końcu przetłumaczyłam sobie, że jak nie spróbuję to nie będę wiedziała :)

   A ten w Lublinie to też z beczkowozu był?

 5. Luzomania pisze:

  bardzo lubię, zgadzam się jednak, że to co jest w polskich sklepach, rzadko przypomina kwas produkowany przez naszych wschodnich sąsiadów…

 6. Ewa pisze:

  A który lubisz? Ten nasz, czy ten zza wschodniej granicy? :)

 7. Magdalena pisze:

  no ja ze wschodniej nie próbowałam… wiem wielkie zabiedbanie… lubie bardzo ten nasz

 8. Ewa pisze:

  Ale i tak myślę, że jak lubisz nasz to i ten zza wschodniej by Ci smakował :)

 9. agnitz pisze:

  Ja uwielbiam kwas chlebowy! Niestety tego zza wschodniej granicy próbowałam jakieś 20 lat temu, więc nie bardzo pamiętam jego smak:). I rzeczywiście – był w wielkim beczkowozie w malutkiej wsi koło Kaliningradu.
  W Polsce piłam nawet kwas o smaku jeżynowym (wolę klasyczny). Dla mnie, w konkurencji z coca-colą, zdecydowanie wygrywa kwas. To, że nie piję go zamiast herbaty to niestety efekt ceny. Mała butelka 0,33 kosztuje więcej od coli i piwa razem wziętych :)
  Taki beczkowóz przed blokiem mógłby do mnie przyjechać ;)))

 10. Ania pisze:

  Mam super wspomnienia z kwasem chlebowym ale tez chyba sprzed 20 lat ;-)

 11. Asia pisze:

  Co mnie zaskoczyło, na Białorusi nie znalazłam nigdzie kwasu z beczki. Wszędzie tylko butelkowany. Ale są i plusy – jest cała gama różnych opcji – słodki, niesłodki, więcej goryczki, mniej itd. Jak zapytałam w sklepie o najlepszy kwas do spróbowania, to wywiązała się niezła dyskusja :-)

 12. Ewa pisze:

  Widzę więc, że mamy sporo fanów tego napitku… Chyba dam mu jeszcze jedną szansę, jak będzie okazja :)

 13. rubeus pisze:

  Oryginalny zza wschodniej granicy, prosto z beczkowozu próbowałem ze 20 lat temu, podczas przejazdu przez (wówczas jeszcze) Białoruską SRR.

  To co u nas sprzedają masowo w sklepach jako kwas chlebowy, to równie dobrze mogłoby się nazywać ‘Cola’.

 14. oloff pisze:

  2 razy w życiu piłem (raz z bańki na mleko własnej roboty i raz z beczki we Lwowie) oba niesamowicie dobre potem kupiłem sobie w Polsce w sklepie i w ogóle nie przypominało to tych poprzednich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*Pola wymagane. Adres e-mail nie zostanie opublikowany. Ostatnio pojawia się bardzo dużo spamu i mój filtr czasem się gubi. Jeśli nie jesteś spamerem, a Twój komentarz nie ukazał się, daj mi o tym znać mailowo. Kontakt znajdziesz tu. Dziękuję!